20 tipů pro linii aneb Jak správně jíst a žít

11.04.2014 05:45

Tyto rady považuji za dosti univerzální, protože objasňují některé principy, na základě kterých funguje náš organismus, a také jak s ním nejlépe spolupracovat, abychom dosáhli dobrého pocitu, či už z lepšího zdraví, většího klidu, ladných křivek nebo rostoucí vitality.

1. JEZTE VÍCE, NE MÉNĚ

Budete-li jíst méně, než je nutné k udržení základních metabolických pochodů, metabolizmus se vám zpomalí. Pomocí pravidelného zdravého stravování povzbuzujete svůj metabolizmus a udržujete hladinu krevního cukru stabilní. To pomáhá i jako ochrana před záchvaty žravosti, neboť se člověk nikdy necítí úplně vyhladovělý.

2. UŽDIBOVÁNÍ JE V POŘÁDKU!

Dávejte si pozor na pozdně odpolední a večerní propady energie. Jestli chcete spálit nadbytečný tuk a ochránit své tělo před tím, aby ho nabralo zpátky, musíte stabilizovat svou hladinu krevního cukru. K tomu je potřeba, abyste jedli každé 2-3 hodiny, což zahrnuje také zdravé dopolední a odpolední svačinky. Půsty, přeskakování některých denních jídel a nadmérně omezující diety vám také pomohou shodit váhu, ale jen nakrátko. Jako první se ztrácí váha vody a svalovina. Jestliže limitujete příjem potravy, vaše tělo instinktivně vnímá, že přichází hlad, a přepne se na obranný chod v tom smyslu, že zpomalí metabolismus a začne prakticky každou dostupnou kalorii ukládat v podobně tělního tuku. A ztrácet svaly je to poslední, co byste si mohli přát.

3. PIJTE VÍC.. VODY

Mezi jednotlivými jídly vypijte denně 8 sklenic vody. 20-30 minut před každým jídlem vypijte jednu velkou sklenici. Další vhodné tekutiny jsou bylinkové čaje a zeleninové šťávy. Jste-li fyzicky aktivní, měli byste pít ještě víc. Bublinkové limonády a štávy ani čaje a káva plné kofeinu se nepočítají. Nedostatek vody může metabolizmus zpomalit úplně stejně jako nedostatek jídla. A jelikož voda je pro tělo nejdůležitější živinou, zaměří se játra na její zadržování místo toho, aby se věnovala ostatním úkolům, jako např. spalování tuku. Dehydratace bývá navíc často mylně považováná za hlad, protože způsobuje bolest hlavy, nesoustředěnost a vyčerpanost.

4. PŘI JÍDLE NEPIJTE PŘÍLIŠ

Během jídla nepijte nadměrné množství tekutin, a to ani čisté vody. Zhruba půl hodiny před jídlem vypijte velkou sklenici a pak už při jídle jen tak usrkávejte (nejlepší pokud je teplá), pokud se bez toho neobejdete. Sycené nápoje nepijte vůbec!

5. NEJPRVE SNĚSTE POLÉVKU

Před jídlem snězte nejdříve polévku (raw pro enzymy/teplou pro zahřátí). Výzkumy ukazují, že polévka před jídlem je vhodným příspěvkem k pocitu spokojenosti.

6. ZJISTĚTE, CO VÁS ŽERE

Konzumace nezdravého jídla bývá mnohdy způsobena stresem, nudou, osamoceností, strachem, stístěností a dalšími emocemi. Naučit se vypořádat s vlastními emocemi bez pomocí jídla je velmi praktický krok k dlouhodobému udržení kýžené váhy, ale také vnitřní stability.

7. ZPOMALTE

Jíst pomalu je jednou z metod, jež dokáže přispět k odstranění nadbytečných kilogramů. Je to proto, že od chvíle, kdy se pustíte do jídla, to mozku trvá 20 minut, než začne vysílat signály o nasycenosti. Rychlojedlíci často snědí víc, než skutečně potřebují, jěště dřív, než má tento 20-minutový sidnál šanci se vůbec ozvat. Zpomalte, jezte po malých kouscích a užijte a vyhutnejte si každé báječné sousto. Pomůžete tím i k efektivnějšímu zpracování živin. Když celé jídlo zhltáte, nemáte šanci všechny živiny řádně strávit. Při rychlém jedení se také přeplňuje žaludek, což způsobuje plynatost a nadýmání. Zvýšené tempo jídla rovněž pobízí k intenzivnějšímu dýchání. Mějte na paměti, že byste měli jíst pravidelně a pomalu, abyste tělu umožnili všechny živiny náležitě využít.


8. JEZTE U STOLU

K jídlu si sedněte ke stolu. Zaměřte se na to, co jíte! Pokud si jídlo vezmete do křesla k televizi nebo budete u toho číst, budete příliš rozptýlení a na jídlo se pořádně nesoustředíte. U stolu budete jíst pomalu a cítit se sytější; kromě toho vzpřímené sezení napomáhá trávení. Pusťtě si příjemnou hudbu, naaranžujte si stůl i talíř pro potěšení. Nedělejte ze sebe tupého přežvýkavce :o)

9. HÝBEJTE SE

Choďte pěšky na nákupy, sečte trávu a patra do kanceláře zdolávejte po schodech - i to se počítá a je to významný příspěvek k tomu, abyste byli celý den v pohybu. Pamatujte, že pohyb je život a čím víc se hýbete, tím víc kil jde dolů.

10. NENAKUPUJTE HLADOVÍ

Protože to pak vždycky nakoupíte horu věcí, o kterých sami víte, že byste neměli. Snězte něco, ještě než vyrazíte, napište si seznam a toho se držte.

11. BUĎTE PŘIPRAVENI

Buďte připraveni vyhnout se pokušení :-). Noste si sebou do práce zdravé obědy a svačiny, jako třeba ovoce, kousky zeleniny s dipem, polévky, saláty, fazolové klíčky, ořechy, semena, ovesné placky, avokáda, ořechová másla, žitný chléb, zbytky od večeře a sáčky s bylinnými čaji.

12. SYROVÉ JE DOBRÉ

Pokaždé, když si něco uvaříte, snězte k tomu i něco syrového. Dokonce i když děláte polévku, je potřeba do ní na závěr vhodit syrové bylinky nebo zeleninu. Syrové potraviny jsou jediným zdrojem potravinových enzymů, které slouží jako katalyzátor pro udržení vitality i váhy.

13. MIXUJEME!

Jezte co nejvíc mixovaných polévek, např. z avokáda, sladkých brambor nebo z dýňe. Jsou rychlé a velmi snadno stravitelné. Také ovocné koktejly jsou výborné. Dělejte si je hlavně k snídani.

14. SNÍDAT JAKO KRÁL

Snídejte jako král, obědvejte jako královna a večeře jako nuzák. A vždycky dbejte na to, abyste k obědu snědli víc než k večeři. 

Není vhodné hladovět přes den, kdy tělo potřebuje energii a začít hodovat až odpoledne nebo navečer. Tělo si přes den zvyká na úsporný režim a má tendenci večerní živiny ukládat v podobě tuků. 

15. DOPLŇKY

Vitamin B Komplex - nezbytný pro dobře fungující metabolismus cukrů a bílkovin.
Kozinec - ve spolupráci s vitaminem B podporuje funkci nadledvinek, což je klíčový orgán pro kontrolu váhy
Kelp - pomáhá činnosti štítné žlázy, dodává potřebné živiny, zbavuje tělo nepotřebného materiálu
Výťažek z aloe vera - má čistící a uklidňující účinek na žaludek
Trávicí enzymatické doplňky - podbporují vstřebávání živin a potlačují chuť k jídlu
Konopné semínka,  protein a konopný olej - poskytují přesně správnou kombinaci esenciálních mastných kyselin pro podporu metabolismu a hubnutí
Spirulina - bohatá na bílkoviny, což přispívá k regulaci výkyvů hladiny krevního cukru a chrání před nekontrolovatelnou chutí k jídlu
Čaj z malinového listí - může pomoci k potlačení chuti k jídlu - a taky sám dobře chutná

16. VČAS NA KUTĚ!

Choďte spát do půl jedenácté.  Játra a žlučník potřebují pro svou detoxikační činnost dobu mezi 23:00 a 2:00. Zdravá játra pomáhají udržovat stabilní váhu. Vědecké výzkumy dokazují, že spánek před půlnocí a pravidelnost v odchodu na lůžko a ve vstávaní jsou pro tělo nejzdravější. Spánku potřebujeme solidních osm hodin. Únava zpomaluje metabolismus a může ovlivňovat i to, jaké si vybíráte jídlo - nutí vás do kalorií a tučných jídel ve snaze dosáhnout rychlého, krátkodobého energetického stimulu.

17. JEZTE V PRAVIDELNOU DOBU

S nažte se jíst snídani, oběd, večeři i svačiny každý den zhruba ve stejnou dobu. Nepravidelné stravování může vést k nadýmání. Když necháváte žaludek po dlouhou dobu prázdný, sekrece trávicích enzymů se zpomaluje. Nepravidelné stravování hraje roli také ve zmatečné oscilaci krevního cukru - a máte-li si udržet náladu i váhu, potřebujete mít hladinu krevního cukru stabilní.

18. VEČERE VČAS

Večere by se pokud možno nemělo později než v 18 až v 19 hodin večer. Samozřejmě pokud nemáte zájem tloustnout a cítit se jako mátohy. :) 

Pokud je to pro vás náročné, večeři si můžeme rozdělit klidně na dvě poloviny a dojíst ji můžete později. Když má někdo večer hlad před spaním, může si dát ovoce či zeleninu.

19. JEZTE KLIDNÍ


Když jste rozrušení, počkejte, až to přejde nebo se to ztlumí, a pak teprve se dejte do jídla. Nesnaže se spořádat kompletní jídlo, když jste vystresovaní nebo vyvedení z rovnováhy. V takovém dni je nejlepší volbou zeleninová šťáva nebo jednoduchá polévka, protože jsou velmi dobře stravitelné.

20. ODHOĎTE SVOJE SLUPKY

Lidé jsou až příliš posedlí hmotností, počítáním kalorií, měřením porcí. Netrapte se tím! Chcete-li dosáhnout pozitivního, cituplného vztahu se svým jídlem, musíte na něj začít nahlížet úplně jiným způsobem. Snažíme se pomoc našemu tělu nalézt přirozenou váhu. Věčné škrcení porcí a šetření kaloriemi, abychom si pak mohli dát něco nezdravého, je přímá cesta do pekel. Dejte si pohov s vážením a počítáním (stres!)  a uvolněte se. Život nám nabízí také zdravé varianty pro uspokojivé jedení. Záleží už na našem přístupu a postoji!

 

Článek pro Živé Pokušení připravila kolegyně Simona Čelárová

Zpět

Novinky Živého potěšení

Zde se můžete přihlásit k odběru:

 
Moudří nehledají úniku ze života ani ze smrti, protože život jim nedělá vrásky a smrt nepřipadá zlá. Tak jako si při jídle nevybírají největší porci, ale nejchutnejší, netouží ani po nejdelším čase, ale trhají ty nejlahodnější plody.

Ze Samu Epikúros

© 2015 Všechna práva vyhrazena David Šubrt