SÍLA KVALITY

11.11.2013 20:27

„Objev nového jídla udělá více pro lidské štěstí než objev nové hvězdy.“ – Jean Brillat-Savarin

Největší a nejnaléhavější nutriční otázka naší doby – co bych měl jíst? – se potkává s nejvíce matoucími a rozporuplnými odpovědi. Naštěstí mám velice praktické doporučení na to, jak se můžete stát svým vlastním dietním expertem a být si jist skvělými volbami, ne-li nejlepším nutričním výběrem. Pokud mě dáte tu čest být vaším osobním nutričním poradcem a pokud byste se zeptali: „Jaká je nejjednodušší nutriční strategie, která mi přinese největší užitek za rozumné peníze, zlepší mé zdraví a váhu víc než jakákoli jiná změna a bude mít pozitivní dopad na životy druhých a samotné Zemi…? - pak vám poskytuji tady návod, který doporučuji následovat: Zvyšte kvalitu vašeho jídla.

Kvalita je všechno. V každé větší nutriční studii, ve které se srovnávala strava v industrializovaných národech – ty zahrnují nejvíce rafinované, masově produkované a nekvalitní potraviny – s dietami tradičních kultur – čerstvé, celé, místně pěstované a živé potraviny – těm na tradiční stravě se dařilo výrazně lépe v každé větší zdravotní oblasti. Zvyšte kvalitu vašeho jídla a zvýšíte svůj metabolizmus.

Kvalita zahrnuje všechno z následujících: skutečná, čerstvá, organická, gurmánská, řemeslně pěstovaná s láskou, domácí, místně vyprodukovaná, bohatá na živiny, s nízkou toxicitou od lidí vytvořenou, pěstovaná a uváděná na trh s čestností a poctivostí, chutná a plna autentické chuti, místo biochemických nebo umělých příchutí, které maskují absenci živin a vitality.

Kvalita znamená, že péče a vědomí pronikají jídlo – a že jídlo samotné má příběh k vyprávění.

Jak je to s automobily nebo zbožím dlouhodobé spotřeby, tak i s jídlem: dostanete, za co si zaplatíte. Očekávali byste, že auto vyrobené z nejlevnějších dílů, narychlo sestavených a navržených bez jakékoli péče pro potřeby řidiče, vám může zabezpečit jízdu vašeho života?

Věda nemá způsob, jak měřit hodnotu a vliv kvality jídla na lidské tělo protože se pořád nacházíme na školícím poli v nutričním podnikání, a můžeme jenom manévrovat kolem nutričních hodnot. Kdyby odborníci na výživu stanovili zákon o tom, jak se hodnota potravin ukazuje v jeho nutričním profilu, bude to znít příliš vědecky. A kromě toho, toto opatření ohledem posouzení pravé kvality jídla bude žalostně omezené a vědecky neúplné. Když umění a mistrovství jídla bude konečně povýšeno na jeho pravé místo, pak bude věda mluvit s větší moudrostí a jasností.

O čem tady mluvím, není tolik o odlišném způsobe vidění potravin a výživy, jako je o zcela novém přístupu ke světu a našem místě v něm.

Když věda studuje potravu, výživu nebo doplněk výživy, málokdy hledí na kvalitu. To je jedním ze skrytých důvodu, proč jsou výsledky studií často v konfliktu a proč jsme pořád krmeni protichůdnými zprávy ohledem jedení.

Je tu ještě jeden velmi důležitý důvod pro výběr vysoce kvalitních potravin, které mnozí odborníci mají tendenci přehlížet, a ten si zaslouží naši pozornost, pokud sledujete svou váhu: Čím horší je kvalita jídla, tím více množství budeme konzumovat.

Problém s přejídáním v našem národě není v tom, že je něco s naší kolektivní silou vůle v nepořádku. Ano, mnozí z nás jedí příliš mnoho. Ale jíme tak do značné míry proto, že naše jídlo je nutričně – hodnotově nedostatečné. Postrádá vitaminy, minerály, enzymy a všechny ty neobjevené x-faktory a energie, které potřebujeme. Mozek dobře vnímá tento nedostatek a moudře reaguje na tuto absenci vitální chemie tím, že nás předurčuje k výběru nejrozumnější strategie přežití: jez více jídla. Pokud by film nebo party, které se účastníš, postrádali podstatu, odešli byste s pocitem nenaplněnosti a touhou zažít víc: a je to stejné s jídlem.

Výběrem čerstvých, celých, organických potravin bude vaše strava výživnější. To proto, že čerstvé biopotraviny mají více vitamínů a minerálů než jejich anorganické a masově vyráběné protějšky. Mají také méně umělých látek, jako například pesticidy a herbicidy, které působí jako anti-živiny a původci chorob. Organické, v tomto případě, znamená ‚skutečné‘.

Samozřejmě, je snadné se stát apatickými při poslouchání nekonečných zpráv o karcinogenech v naší stravě, o nebezpečí sacharidů nebo o rtuti v rybách. Lidi často bědují, jak je pro nás všechno špatné, ale teď máte v rukou silný nástroj, který vám pomůže v tomto nutričním zmatku:

Bez ohledu na to, jaké potraviny jíte, vybírejte si nejvyšší kvalitu ve vybrané verzi jídla.

To vám dá nejlepší pravděpodobnost, že potraviny budou zdravější, ať už budete jíst slaninu, banány, chléb nebo narozeninový dort. Ano, kvalitní potraviny jsou rozhodně dražší. Ale tohle je skutečné zdravotní pojištění. Je to váš život, o kterém mluvíme, vás a vašich milovaných, které krmíte.

Čerpáno a přeloženo z webu: www.psychologyofeating.com

článek pro Živé Potěšení připravila Simona Čelárová

Kouč výživové psychologie, sexuological bodyworker, cestovatelka a původem Slovenka žijící 14. rokem v Praze. Má ráda wellness, meditace, přírodu, vzdělávání a zábavu a osvobozující přístup k životu. Najdete jí i na Facebooku.

 

Zpět

Diskusní téma: SÍLA KVALITY

 • Datum: 23.05.2018 Vložil: AlexPodo

  Titulek: раскрутка сайта петербург

  Доброго времени. Хочу предложить вам свою помощь в продвижении вашего сайта в сети интернет. Также, подскажу вам бесплатно, как избавиться от не нужного вам спама. Если хотите, отпишите будьте добры мне на ящик proxrum***mail.ru письмо с темой "ПРОДВИЖЕНИЕ САЙТА НЕДОРОГО" (вместо *** пропишите @). Я всё вам покажу и расскажу. Спасибо!

  Odpovědět

 • Datum: 23.05.2018 Vložil: jahnm068

  Titulek: zwalczanie meszek

  Hello. And Bye.

  Odpovědět

 • Datum: 19.05.2018 Vložil: EOSclalltusdit

  Titulek: EOS - best 2018 ICO

  Just two weeks before the end of ISO! It's time to buy and make your money work!
  <a href=claim-eos.us>EOS.io</a>
  Best 2018 cryptocurrency COME IN!
  Exchange Ethereum on digital GOLD.

  Odpovědět

 • Datum: 18.05.2018 Vložil: WalterPhync

  Titulek: 3d Models for Game Development Secrets

  3d Models Explained

  3D modeling may be meant for military simulations too. Architectural 3D modeling lets in order to an early view of design and therefore, you will get benefited by having several 3D modeled design options to select of. Models made by MEP designers might not be spatially accurate enough during the early phases. It might not possible to create models for each and every aspect of the plan, causing an incomplete general see.

  There are two major methods for creating 3D models in Blender 3d. Often 3D models end up being good evaluate certain crucial things including product information, its manufacturing expenses, and designing concept. Nowadays 3D models are attending to be essentially the most effective tool utilized for marketing any specific solution possibly firm or any industry it may be. Such 3D models would be simplest approach to spell out how building structure can be from various angles and views. Stereoscopic 3D models may also be customized. Functional 3D models are constructed from the bottom up, 1 layer simultaneously.

  You should be able to sell 1 3D model repeatedly and all over again! 3D models may be applied for educational purposes and also. Utilizing 3D models on a world wide web site is a bit more inclined to capture a persons vision of a likely client.

  3d Models Explained

  3D modeling may be used to treat military simulations too. Architectural 3D modeling lets possess an early view of design and therefore, are able to get benefited by having several 3D modeled design options to select through. Models made by MEP designers might not be spatially accurate enough during earlier phases. It might not necessarily possible to create models for each and all of the plan, causing an incomplete general vision.

  There are two major methods for creating 3D models in Blender 3 dimensional. Often 3D models end up being beneficial to evaluate certain crucial things including product information, its manufacturing expenses, and designing concept. Nowadays 3D models are dealing with be one of the most effective tool utilized for marketing of any solution appealing firm or any industry it become. Such 3D models your simplest procedure spell out how building structure will show up from various angles and views. Stereoscopic 3D models may be also customized. Functional 3D models are product of the bottom up, 1 layer at one time.

  You 're able to sell 1 3D model repeatedly and another time! 3D models may be employed for educational purposes conjointly. Utilizing 3D models on a net site a lot more inclined to capture a person's eye of a possible client.

  What You Should Do to Find Out About 3d Models Before You're Left Behind

  3ds Max renderings are popular in the discipline of architecture. Attention-grabbing animation will essentially assist you to go quite a distance using 3D modeling, you can acquire to reveal your clients how your product characteristics. 3D animation is a superb to be able to take an extremely tricky concept that would be challenging to relate verbally and turn it suitable into a simple to understand 3D image. 3D animation in most cases refer to the art of producing and modifying the images. It make use of many of the same rendering techniques that 2D animation does. So it be wise to understanding computer 3d animation in addition to the basic fundamentals of 2D before planning out and get yourself any package.

  What to Expect From 3d Models?

  The processes are alike, exactly particular keys and commands are different. The 3D printing procedure starts from many of projects from MIT in 2000. In truth, it is valid for most other 3D applications too.
  If you're curious to how a 3D software works, you may download a completely free one called Blender. There is actually definitely an extensive choice of absolutely free 3D modeling software as possible utilize to make your 3D models. Computer aided designing allows to earn modification as required and you'll be able to create a physical prototype that's a precise and appropriate 3D piece. The computer at the house, the cell phone you use, the car that you drive, and the list continues on and concerned with. The software employed in building projects varies from nation to nation.

  A Startling Fact about 3d Models Uncovered

  Almost all the 3D computer work is performed with distinct kinds of animation program. The associated with 3D imaging is designed for the business that desires to present a model a good item like a vehicle or a building. The utilization of parametric 3D models compared to poly-lines helps to acquire accurate data from the project which can subsequently be used for procurement purposes.

  If you are a game developer and you don’t want to spend hundreds of hours modeling then you might consider purchasing 3d models.

  Of course, you will be hunting the low-cost market with top quality because video games demand many 3d models in order to start level building, for that we advise you to buy from 3dcgstore marketplace.

  You can also contact their support team and tell them the assets that you want, they'll provide it in Quickly with suprising price.

  You can even call for sounds, animation, rigging, and specification for example low poly and usable on game engines like unreal engine and so on, with an above average price you will find amazingly detailed 3d models .

  You can get the 3d models even for cheaper price cause if spend with account funds you'll get 3% discount if you review or share items you will get even more discounts discounts.

  In 3dcgstore marketplace, loyal customers will receive VIP gifts that worth a lot of money for free.

  If you like a game character and want to use it in-game design but you couldn’t find it anywhere nor design it by your self then you should visit 3dcgstore marketplace, they have designers who spend most of their time designing top favorite game characters.

  If you are professional 3d designer and you look into making cash online you must be looking for your highest commission marketplace, 3dcgstore considered the highest commission provider, over 80% return for every product you sell, in addition, you will have personalized page and store within the site.

  Odpovědět

 • Datum: 14.05.2018 Vložil: FinancStaws

  Titulek: Финансовая информация

  Новый источник финансовой информации: Все новости финансового мира. Форекс. Биткоин. Майнинг
  ***
  Добавлено 13.04.2018 08:59
  Ссылка на сайт <a href=financist.info>financist.info</a>

  Odpovědět

 • Datum: 09.05.2018 Vložil: fifty shades of grey sexscener

  Titulek: Hi! I love you!

  Hi! ___123___SILA KVALITY :: Zive poteseni___123___

  Odpovědět

 • Datum: 07.05.2018 Vložil: Bobbysap

  Titulek: Jarle Thorsen Singapore

  Jarle Thorsen SiteTalk, Jarle Thorsen GLOBAL POWER PTE LTD, Jarle Thorsen Unaico SiteTalk, Jarle Thorsen GLOBAL POWER PTE LTD, Jarle Thorsen itel

  Odpovědět

 • Datum: 07.05.2018 Vložil: MyronWef

  Titulek: Jarle Thorsen SiteTalk

  Jarle Thorsen GLOBAL POWER PTE LTD, Jarle Thorsen Swietokrzyskie, Jarle Thorsen itel global group, Jarle Thorsen, Jarle Thorsen itel global group

  Odpovědět

 • Datum: 06.05.2018 Vložil: Kevinacilt

  Titulek: Choosing Best 3d Models Marketplace Is Simple

  The Foolproof Accessories Military Weapons 3d Models Strategy

  The model isn't the last one, there could be bugs in the code, the animations might require some adjustments and more. If something goes wrong, all that you have to do is go back in the computer model, refine the plan, and repeat the practice. The exact same model in 47-percent scale created by Uberti retails for only around $650 and can be purchased just about any day.


  The Upside to Accessories Military Weapons 3d Models

  The model isn't the last one, there could be bugs in the code, the animations might require some adjustments and more. If something goes wrong, all which you can spare to do is back again to in the computer model, refine the plan, and repeat the practice. The identical model in 47-percent scale created by Uberti retails for only around $650 and can be purchased just about any few moments.

  Where to Find Accessories Military Weapons 3d Models

  Through our buying guidelines and in depth reviews of some of the greatest AR lower receivers, you're now prepared to obtain a decrease receiver that's good enough! A reduce receiver functions as a base for your custom made AR 15 build. It's required to think through things first before you get a new lower receiver. Since the decrease receiver is going to be subjected to distinct forms of wearing and abuse, it's only natural that the polymer has to be tough. Billet lower receivers are inclined to be on the costly side since it is time-intensive and plenty of material is wasted during the carving. Through our buying guidelines plus depth reviews of a couple of the greatest AR lower receivers, you're now in order to obtain a decrease receiver that's good enough! A reduce receiver functions to be a base for your tailor made AR 15 build. It's required to think through things first before a person receive a new lower target. Since the decrease receiver will to be subjected to distinct forms of wearing and abuse, it's only natural that the polymer has to be very tough. Billet lower receivers are inclined to be on the costly side since can be time-intensive and plenty of fabric is wasted during the carving.

  Life, Death, and Accessories Military Weapons 3d Models

  Becoming quick on the Twitter finger with the appropriate message at the best time from the suitable person has the ability to save the day. Only a few master miniature makers have many people in a position to earn a living performing it. As a consequence, it is going to be even more vital utilize the most suitable talent when required.

  Ok, I Think I Understand Accessories Military Weapons 3d Models, Now Tell Me About Accessories Military Weapons 3d Models!

  Accessories like the gunstock is actually able to elevate the VR experience to a all new level by giving genuine feeling of holding the weapon, as well since it makes it much to be able to aim which is always a great thing. Aluminum is a favorite for being durable yet lightweight in the identical moment. The forged aluminum has become the most typical kind of aluminum metal for lower receivers. It can be Mil-Spec material, and ought to makes it perfect for weapon manufacturing.

  Accessories Military Weapons 3d Models - Dead or Alive?

  Respect to hardware, there are a few intriguing VR weapons developments. Past the price tag, Jordanian medical infrastructure isn't equipped to cope with the complexity or amount of patients who've been pouring into its hospitals during the last six decades of conflict on top of the other side of the border. In addition, it encompasses the full enterprise, not simply a particular procedure or function.

  Where to Find Accessories Military Weapons 3d Models

  The report discusses issues because the ability to circumvent background checks by printing guns at home, printing counterfeit parts like for airplanes with the aim of sabotage, and the possibilities of printing harmful chemicals like cocaine or ricin would like. Moreover, commercial websites which host 3D models have started to take down models pertaining to firearms. This info is fed to a computer which employs a software named Meshlab to process data. From a teleological viewpoint, restricting access to certain information like 3D models for weapons may start a generally positive outcome. Networking is just a crucial tool in any toy collecting. Others services keep asking more about the concept too.

  Training in VR format may give the essential expertise in combat occasions. Therefore, it is critical that procurement professionals are alert to the newest terminology and digital day to day functions. Supply chain professionals can be overwhelmed by the ever-increasing amount of information and information they to be able to manage, and for that reason must take thoughts their own actions and decisions.

  If you are a video game developer and you don’t want to spend hundreds of hours modeling then by yourself consider purchasing 3d models.

  Of course, you will be looking for the low-priced market with good quality because video games demand many 3d models in order to start level building, for that we advise you to buy from 3dcgstore marketplace.
  You can also contact their support team and tell them the assets that you require, they will provide it in very fast with unbelievable price.

  You can even ask for sounds, animation, rigging, and specification for example low poly and usable on game engines such as UE4 and so on, with a good price you will find amazingly detailed 3d models .

  You can get the 3d models even for cheaper price cause if you pay with account funds you will get 3% discount if you review or share the items you will get even more discounts discounts.

  In 3dcgstore marketplace, loyal customers will receive VIP gifts that worth several hundred dollars for free.

  If you liked a game character and want to use it in game design but you couldn’t find it anywhere nor design it by your self then you should check 3dcgstore marketplace, they have designers who spend most of their time designing top favorite game characters.

  If you actually are a professional 3d designer and you want to make cash online then you'll definitely be looking for the highest commission marketplace, 3dcgstore considered the highest commission provider, over 80% return for every product you sell, you also will have private page and store within the site.

  Odpovědět

 • Datum: 04.05.2018 Vložil: PabloHah

  Titulek: PabloHah

  You are certainly right. In it something is and it is excellent thought. It is ready to support you.

  Odpovědět

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2015 Všechna práva vyhrazena David Šubrt